A weimari Park an der Ilm mentén számtalan turisztikai látnivaló várja az odalátogatókat.
Weimar városa az UNESCO világörökségi listáján szerepel 1998 óta, köszönhetően a rendkívüli hatású kulturális időszaknak, az úgynevezett weimari klasszikának, melynek hatására a város 1800 körül az európai polgári felvilágosodás által előkészített udvari és polgári kultúra közép-európai centruma volt. A város szerencsére ma is őrzi a hivatali és privát épületeinek művészettörténeti jellegét és a 18. század végi és 19. század eleji kulturális szerepét igyekszik erősíteni.
A mára népszerűségéből vesztett Goethe-darabokat itt még előszeretettel színpadra viszik.
Römisches Haus |
A park térképe (ha el tudjátok olvasni a feliratot, láthatjátok a Petőfi-szobor helyét) |
Tempelherrenhaus, amely egy 1945-ös bombatámadás során sérült meg |
A park mellett található a Stadtschloss, a városi kastély, melyben 1500 és 1900 között készült festmények tekinthetőek meg. A vár építése a 15. század végére tehető, és egészen a 19. századig folyamatos fejlesztéseket hajtottak végre, emiatt nem egységes a vár képe, a reneszánsz torony ugyanúgy része a kastélynak, mint a klasszicista fő épület. A kastély mellett több különlegesebbnél különlegesebb étterem, kávézó, söröző található, tavasszal igen kellemes élmény volt a megvilágított vár tövében borozni, miközben ráláthattam a parkra. Sajnálom, hogy nyáron már nem volt ebben részem, de talán majd egyszer újra eljutok ide.
Közvetlenül a folyó mellett helyezkedik el a 2004-ben leégett Anna Amália hercegnőről elnevezett könyvtár. A tragédia okán több ezer könyv, okirat, feljegyzés és térkép odaveszett, köztük egy 1534-ből származó biblia is. Az épületet azóta persze gyönyörűen felújították, és feltételezem a könyvállományt digitalizálták. Egyetlen hátránya, hogy kizárólag tárlatvezetéssel tekinthető meg a barokk stílusjegyeiről ismert könyvtár és múzeum.
A park mentén a Belvedere kastély felé vezető úton a gyönyörű palotákban családi házak mellett a Bauhaus egyetem egyes tanszékei vannak, amely egy ilyen művészeti irányultságú intézetnek szerintem különös jelentőséget ad. Mindenesetre én élveztem volna, ha erre az egyetemre járhatok.
Az egyetemi épületek tövében található a Liszt Múzeum, amely Liszt Ferenc egykori házából lett kialakítva. Az épületben a korabeli bútorok mellett magyar nyelvű okiratok is helyet kaptak. Különös élmény volt délutánonként a tavaszi napsütéses időben a parkra nézve Liszt zenéjét hallgatni. Maga az épület és a hozzá tartozó kertecske is nagyon kellemes hangulatú, a múzeumi belépő pedig mindössze 6 euró volt. Óriási élményként éltem meg, hogy a különleges kialakítású múzeumban a különböző feldolgozások mellett magyar nyelven olvashattam Liszt Ferenc úti okmányait, miszerint haja rendes, szája rendes. Korábban mindig csak az idősödő Lisztről láttam portrékat, festményeket és nehéz volt elképzelni, hogy női szívek tucatjait törte össze, de itt a fiatal korában készült portréi alapján meg kellett állapítsam, hogy teljesen érthető volt a nők reakciója.
Villa Haar |
A park mellett helyezkedik el a Villa Haar, mely jelenleg egy rendezvény központ. A villához még egy kedves kert is tartozik. Az épületben a II. világháború végéig orosz ikonok gyűjteménye volt megtalálható. A világháború után árvaházként működött az egykori tulajdonos, Dr. Georg Haar kérésére, és az általa alapított alapítvány ma is működik és árva gyereket támogat.
A park melletti utcában található egy eredeti Bauhaus épület, a Haus am Horn, bemutató épület is egyben. Érdekessége, hogy a fő szezonban lakatlan, azonban ottjártunkkor, márciusban egy család lakott benne, így nem tekinthettük meg.
Haus am Horn |
A parkban emellett még sok-sok izgalmas építmény, szobor fedezhető fel. Ilyen az 1791-1798 között Carl August hercegnek építtetett kerti ház, a Römisches Haus, mely szintén egy múzeumnak ad otthont. Találunk a parkban még Liszt Ferencről, Shakespeare-ről, sőt Petőfi Sándorról készített szobrokat is. Emellett a park még sok érdekes angol tájképi kertekre jellemző elemeket is tartalmaz, műromokat, kacskaringós útvonalakat, különleges látványpontokat, ahonnan váratlan elemek bukkannak fel. A park télen-nyáron sok izgalmat rejt, de a legkedvesebb figurái kétségkívül az első részben említett legelésző bárányok.
A képeket Nagy József készítette.
A képeket Nagy József készítette.